Projektowanie kuchni

Kuchnia od zawsze była miejscem, gdzie skupiało się życie rodzinne, a często towarzyskie. Dlatego warto zadbać, by kuchnia była miejscem nie tylko praktycznym i funkcjonalny, ale również estetycznym i takim gdzie stosunkowo łatwo utrzymać ład i porządek. Najprostsze zadanie mamy wtedy, gdy kuchnia jest duża , ale często, zwłaszcza w mieszkaniach w blokach pomieszczenia przeznaczone na kuchnie są dość małe. To nieco komplikuje sprawę, ale też jest sprawdzianem pomysłowości i kreatywnego myślenia dla projektanta.

W domach jednorodzinnych i loftach panuje ostatnio moda na łączenie kuchni z salonem. Nie trzeba obawiać się rozchodzenie się kuchennych zapachów po całym domu, ponieważ współczesna technika oferuje naprawdę wysokiej jakości, skutecznie pochłaniające zapachy wyciągi kuchenne. Takie łączone pomieszczenia dają ogromne możliwości twórcze.
W małych pomieszczeniach kuchennych projektant musi wykazać się ogromną pomysłowością i wiedzą na temat sprzętów kuchennych i różnego rodzaju udogodnień technicznych możliwych do zastosowania. Świetnym rozwiązaniem będą szafki z wysuwanymi koszami i głębokimi szufladami optymalnie wykorzystujące przestrzeń i wszelkie kuchenne schowki.

Funkcjonalność w kuchni oznacza optymalne rozmieszczenie takich sprzętów jak: kuchenka, mikrofalówka, zlew, lodówka, zmywarka czy piekarnik. Ważne, by praca w kuchni sprawiała jak najwięcej przyjemności, a być może dla wielu stanowiła relaks. Projektant jest w tym wypadku osobą, której zadaniem jest dostrzeżenie rozwiązań zagospodarowania przestrzeni tam, gdzie sami nigdy byśmy o tym nie pomyśleli. Czasem wystarczy niewielka zmiana, by wiele na funkcjonalności czy wygodzie zyskać.
W projektowaniu kuchni ważne jest też zwrócenie uwagi na styl i barwy. Ciemne kolory nie będą pasowały do niewielkich, słabo oświetlonych kuchni. Warto też zadbać o to, by styl kuchni współgrał ze stylem reszty mieszkania.

Jak zatem widać na projekt kuchni składa się wiele elementów i warto je wszystkie wziąć pod uwagę. Nie wystarczy sam ogólny pomysł, trzeba mieć dokładny plan, co ma również istotny wpływ na oszacowanie kosztów i późniejszy faktyczny koszt rearanżacji.

facebook twitter blip wordpress blogspot Google+
copyrights © 2012 by Projektowanie i aranżacja wnętrz