Projektowanie wnętrz

Każdy z nas jest po trosze projektantem wnętrz, ale nie każdy jest w stanie zaprojektować wnętrze, które później będzie stanowiło spójną i piękną całość. Choć projektowanie wnętrz wydaje się z pozoru łatwe, wymaga od projektanta – projektującego nie tylko kreatywności, ale również rzetelnej wiedzy aby dostępną przestrzeń zagospodarować pięknie, pomysłowo, a jednak funkcjonalnie.
Dzięki znajomości całego procesu projektowego, który zaczyna się od idei, poprzez tzw. dokumentację wykonawczą, aż do sposobów współpracy z klientem, projektant wnętrz jest w stanie ocenić jakie i ile możliwych rozwiązań można w danym wnętrzu wprowadzić.
Wszechstronne przygotowanie teoretyczne, praktyka oraz pasja umożliwiają mi podejmowanie się zadań trudnych i wymagających zarówno pod względem inwencji twórczej jak i wiedzy pragmatycznej. Jestem w stanie podjąć się projektowania zarówno wnętrz mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej lub wystawiennictwa.
Elementem aranżacyjnym, na który chyba najmniej zwraca się z pozoru uwagę jest ściana. Jednak, przed rozpoczęciem projektowania wnętrza warto na ten istotny mimo wszystko element zwrócić uwagę. Coraz częściej w aranżacji wnętrz ściana stanowi główny element dekoracyjny. Dzięki nowoczesnym produktom, które umożliwiają zmianę faktury ściany, mamy możliwość wykorzystania jej jako samodzielny, ważny element aranżacyjny, który może stać się centralnym punktem w aranżowanym wnętrzu.
Obecnie w sprzedaży pojawiło się wiele tynków dekoracyjnych, za pomocą których w łatwy sposób możemy zmienić fakturę ściany, można też wykorzystać farby do efektów specjalnych, naklejki lub tapety, lub szablony by ciekawymi efektami wzbogacić wystrój wnętrza.
Przed przystąpieniem do aranżacji całego wnętrza należy ustalić obowiązującą w danej aranżacji gamę kolorystyczną, podjąć decyzję o kolorze przewodnim i kolorze lub kolorach dodatków.
W całym jednak procesie projektowania należy bezwzględnie pamiętać, że wnętrze musi być przede wszystkim funkcjonalne i spełniać rolę jaką mu wyznaczono w trakcie projektowania mieszkania.

Jaki powinien być projektant wnętrz

Rola projektanta nie kończy się na zrobieniu projektu i przedstawieniu go klientowi. W zależności od potrzeb dalsza praca projektanta obejmuje konsultacje z wykonawcami oraz koordynację prac wykończeniowych. Oprócz tego nasz projektant oferuje pomoc w doborze materiałów, sprzętu AGD i RTV, mebli w gotowych zestawach lub firm wykonujących meble pod wymiar oraz dodatków, które uzupełniają wystrój wnętrza i stwarzają indywidualną atmosferę. Pierwsza rozmowa z projektantem jest bezpłatna i ma charakter niezobowiązującej rozmowy w trakcie której klient przedstawia swoje oczekiwania i wyobrażenia, pomysły jak chciałby mieć zaprojektowany dom lub mieszkanie.
Dobry projektant wnętrz to osoba z wyobraźnią, rzetelną wiedzą oraz posiadająca umiejętność szybkiej analizy pomieszczeń – jak dane pomieszczenie zmienić, jakie elementy dodać, a jakie ująć, tak żeby później całość była spójna i harmonijna, a przy tym funkcjonalna, estetyczna i wygodna. Dobry projektant, to również dobry obserwator i dobry psycholog, który już po pierwszym spotkaniu ma ogólny zarys projektu, trafiającego w gust i upodobania klientów.
Do projektowania wnętrz potrzebny jest nie tylko pomysł, ale również wiedza jak połączyć elementy, które nam się podobają, a pozornie nie pasują do siebie. Jeśli zatem nie potrafimy poradzić sobie z realizacja naszego pomysły, skorzystajmy z pomocy specjalisty – architekta lub projektanta wnętrz, który wprowadzi w życie nasz pomysł na wymarzony dom lub mieszkanie.
Programy wnętrzarskie i kolorowe periodyki przedstawiają piękne wnętrza, do których chcielibyśmy upodobnić nasz dom czy mieszkanie. Niestety często względy finansowe utrudniają realizację naszego marzenia. Jednak niewielkie lub ograniczone nakłady finansowe nie muszą oznaczać rezygnacji z zamierzeń.
Profesjonalny projektant wnętrz , to fachowiec, którego zadaniem jest pomóc klientom w przebudowie mieszkania lub domu, przy jednoczesnej dbałości o zachowanie określonych ram budżetowych. Projektant wnętrz to profesjonalista ze zmysłem artystycznym, posiadający rozległą wiedzę o różnych stylach, materiałach budowlanych i wykończeniowych, który jednocześnie potrafi zadbać o realizację projektu, sprawując nadzór od momentu wynajęcia ekipy fachowców po ustawienie ostatniego wazonu z kwiatami na stole.

Zatem rola projektanta zaczyna się od zrobienia projektu i przedstawienia go inwestorowi, a następnie w zależności od sytuacji i potrzeb na konsultacjach z klientem i koordynacji prac nad realizacją projektu. Nasz projektant może również pomóc w doborze materiałów, mebli, sprzętu AGD i RTV lub w wyborze zakładu stolarskiego wykonującego meble pod wymiar na indywidualne zamówienie.

Profesjonalny projektant wnętrz to fachowiec, to oprócz rzetelnej wiedzy posiada również wyobraźnię i umiejętność szybkiej analizy pomieszczeń, która jest potrzebna do tego, by mieć wyobrażenie o tym jak dane pomieszczenie zmienić, jakie elementy można dodać, a jakie ująć, tak by całość pozostała spójna i harmonijna, a przy tym funkcjonalna, estetyczna i wygodna.

facebook twitter blip wordpress blogspot Google+
copyrights © 2012 by Projektowanie i aranżacja wnętrz