Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrza to wielowymiarowy proces obejmujący wiele etapów. Przede wszystkim wybieramy kolor farby, którą mamy zamiar położyć na ścianach. Jednak główne kryterium jakie powinie spełniać kompleksowy projekt aranżacji wnętrza, to zaspokojenie oczekiwań i potrzeb klienta. Przy tworzeniu nowego projektu nasz projektant bierze pod uwagę również funkcjonalność i oryginalność, ponieważ w zależności od przeznaczenia dane wnętrze powinno spełniać określona rolę. Pierwszym etapem aranżacji wnętrza są konsultacje z klientem, w trakcie których ustalamy indywidualne preferencje usługobiorcy, takie jak preferowane rodzaje materiałów, kolory, rodzaje mebli, style, preferowane miejsce do pracy lub wypoczynku, czy choćby rodzaj oświetlenia. Jest to również etap przedstawiania ogólnych koncepcji projektowych, po których projektant tworzy pierwszy wstępny projekt tzw. projekt szkieletowy.

Drugim etapem jest dobór mebli i oświetlenia zgodnie z wytycznymi inwestora. W tym miejscu warto zastanowić się nad meblami na zamówienie pod wymiar. Różnica w cenie między meblami zamawianymi a gotowymi zestawami ze sklepów meblowych, wbrew pozorom nie jest aż tak znacząca jak mogłoby się wydawać. Poza tym meble robione na zamówienie i pod wymiar danego wnętrza na pewno będą idealnie pasować no i rzecz jasna będą to meble unikalne, co dla wielu ludzi jest istotną zaletą.
Trzecim etapem aranżacji wnętrza jest realizacja projektu. Dokładna dokumentacja projektowa dla wykonawców powinna zawierać szczegółowy projekt aranżacji pomieszczeń, taki jak rozrysowanie układu płytek w łazience na ścianach lub podłodze, wzoru parkietu lub desek podłogowych, rozmieszczenia gniazdek elektrycznych itp.
Czwartym i ostatnim etapem aranżacji wnętrza jest dobór dekoracji, takich jak: firany, zasłony, pościel, obrusy, dekoracyjne poduszki, czy nawet kwiaty, obrazy, zegary i inne elementy funkcjonalno dekoracyjne lub tylko dekoracyjne.

Aby uniknąć w przyszłości niepotrzebnych poprawek i stresu z tym związanego, nasz fachowiec czuwa nad całym procesem realizacji projektu, trzymając się ściśle wybranego stylu i planu działania. Odstępstwo od stylu, który wybraliśmy może prowadzić do chaosu, a brak spójności w aranżacji naszego wnętrza może sprawić, że nie będziemy się w nim czuli komfortowo, a przecież mieszkanie powinno być oazą, gdzie można wypocząć i zrelaksować się.

Profesjonalony architekt wnętrz

Architekt wnętrz powinien posiadać nie tylko talent, zmysł artystyczny i przygotowanie teoretyczne, ale również rozległą wiedzę dotyczącą mebli i sklepów meblowych, materiałów wykończeniowych i oświetlenia. Jako architekt wnętrz profesjonalista oferuję moim klientom pomoc w doborze materiałów ,sprzętów, mebli, dodatków oraz wszystkich tych drobiazgów, które sprawiają, że nasz dom lub mieszkanie jest przytulne, a my czujemy się w nim dobrze. Przed przystąpieniem do realizacji projektu dostarczam dokumentację projektową dla wykonawców, czyli projekty aranżacji wnętrz, łącznie z rozrysowanym planem układu np. płytek w łazience lub ułożenia wzoru parkietu.

Architekt wnętrz to zawód wymagający elastyczności, kreatywności i uniwersalności, bowiem na każdym etapie realizacji projektu mogą się zdarzyć losowe niespodzianki, które należy albo zniwelować, albo w twórczy sposób adaptować, tak aby nasz projekt pozostał spójny i aby zachować styl, który został wybrany dla danego wnętrza.

Architekt wnętrz to również specjalista od wykończeń z duszą artysty, który zajmuje się realizacją projektu począwszy od zatrudnienia fachowców po ustawienie na półkach ostatnich bibelotów, dzięki którym każde wnętrze zyskuje swój niepowtarzalny charakter.
Architekt wnętrz wciąż jest zawodem ekskluzywnym, choć zdobywającym coraz większą popularność. Architekt profesjonalista podchodzi do kwestii tworzenia projektu aranżacji wnętrza w sposób kompleksowy.
Proces aranżacji lub projektowania domu rozpoczyna się od rozmowy z klientem, Jest to wstępna, bezpłatna rozmowa w formie konsultacji, która ma na celu określenie preferencji inwestora, dotyczących stylu, ulubionych barw, kształtów, czy materiałów, które będą użyte podczas realizacji projektu itp. Kolejnym etapem jest nakreślenie projektu koncepcyjnego w dwóch lub trzech wersjach w formie płaskiego rzutu z góry oraz rozwinięcia wszystkich możliwych ścianek w formie 2D. Jest to etap, w trakcie którego architekt ustala – po konsultacjach z klientem – wstępne rozmieszczenie zawartości mieszkania lub domu, a więc: ścian działowych i mebli w pomieszczeniach, sprzętu AGD i RTV, punktów elektrycznych – oświetleniowych, ceramiki w łazience, parkietu lub kafli na podłogach itp. Ten etap nazywamy etapem inwentaryzacji pomieszczeń.
Zanim jednak przystąpimy do realizacji projektu, rozrysowuję plan układu np. płytek w łazience lub ułożenia wzoru parkietu, czyli robię możliwie najdokładniejszą dokumentację projektową, którą otrzymuje ekipa wykonawców projektu.

Jako architekt profesjonalista zapewniam moim klientom rozległą pomoc w doborze i kupnie mebli, sprzętu AGD i RTV dodatków i tych wszystkich drobiazgów, dzięki którym nasz dom lub mieszkanie jest przytulne, a my czujemy się w nim dobrze. Dlatego dobry architekt wnętrz powinien oprócz rzetelnej wiedzy, talentu i zmysłu artystycznego posiadać także wiedzę dotyczącą mebli i sklepów meblowych, materiałów wykończeniowych i oświetlenia lub warsztatów stolarskich, oferujących wykonanie mebli pod wymiar.

facebook twitter blip wordpress blogspot Google+
copyrights © 2012 by Projektowanie i aranżacja wnętrz